Сливи за смет

Музикална приказка за деца от 2-8 клас (45 мин.)

Текст: Емилия Пеева, Аня Краваева
Музика: Аня Краваева
Аранжимент: Александър Савелиев

Действащи лица:
Бай Иван – продавач на сливи
Райка – мома хубавица-уредница
Никола – жених
майката на Никола
трите клюкарки
селски глашатай
народ – певци, танцьори

Мюзикълът „Сливи за смет” е първи етап от проект за цикъл „Български детски музикални приказки”, насочен към българските училища и предназначен за учениците от 1-ви до 8-ти клас.
„Сливи за смет” е по едноименната народна приказка, отразяваща богатата душевност и физическата красота на българката, чрез която се утвърждават народните добродетели на трудолюбие, честност и съхраняване на семейните и фолклорни традиции. Драматургията е изработена изцяло по сюжетната линия на народната приказка „Сливи за смет” и представлява музикална приказка в едно действие в стила на комедия-буффа с разговорни диалози и танци („Седенкарско хоро” и „Сватбарска ръченица). Музиката е по български фолклорни мотиви.
Либрето

Кавал – песен от Тракия като фон.
Уморен и остарял дядо Иван иска да задоми най-малкия си син Никола за читава мома, като измисля хитрост – смет за сливи да мени.
Момите се надпреварват да чистят дворове, къщи, кошари, че е келепир голям, зер не мислят, че е срам.
Радка идва с бяла кърпа с малко смет от дома на леля Лалка, че е болна старата жена. Бай Иван я взема за снаха.
Сцена на българска традиционна сватба, песен за извеждане на булката и завършва със сватбарска ръченица и всенародно веселие с право хоро.

Музикалната приказка „Сливи за Смет” си поставя следните цели:
Образователна:
- да запознае децата с интересните български традиции и обичаи – седянка, сватба и кукери;
- да развие музикалния слух и усет за поетично слово у децата.
Възпитателна:
- да внуши положително отношение към труда и чистотата;
- да възпита честност, добрина и уважение към възрастните хора;
- да подтикне децата да търсят и създават повече естетика около себе си.
Мюзикълът „Сливи за смет” е реализиран за първи път от Музикално-театралната студия (МТС) „Евтерпа” при НЧ „Хр. Смирненски” с музикален ръководител Аня Краваева на 7 ноември 2003 г. в Университета по транспорт „Т. Каблешков” на концерт за децата в неравностойно положение от 5-то помощно училище. Участват ученици от различни етноси от втори до осми клас и хореографи от 109 ОУ „Христо Смирненски”, музиканти-певци от БНР, сценограф от Народния театър „Иван Вазов”, представители на Национално училище за музика и танци. Музикалният съпровод е на пиано. На този концерт е изготвен запис на видео-касета.
През 2008 г. на CD са записани 10 песни с част от текстовете на либретото с аранжименти на композитора Ал. Савелиев. Шест от песните са изпълнени концертно на 25 май 2008 г. пред НДК на концерт на „Дойче шуле”, през януари 2009 г. в запис на ТV 7 и на празника на община Слатина на 16 юни 2008 г. (Св. Дух).
През 2009 г. МТС „Евтерпа” участва с мюзикъла като представител на Район „Слатина” в съвместен проект на Столична община „По-различни, по-успешни” в раздел „Театър”. Музикален ръководител, режисьор и сценарист е Аня Краваева. Участват вокална група при 148 ОУ „Л. Милетич”, солисти от МТС „Евтерпа”, танцов състав при 148 ОУ.Добавена е и инструментална мелодия и ромска песен от Валери Леков-координатор на проекта към Мюзикъла с цел да се покаже единството в различието между етносите.Имаше две сценични реализации в 148 ОУ и Театър София,където участваха всички деца включени в Проекта.В това състезание на толерантност и приятелство,мюзикълът се прие радушно за добре свършената работа и взе голямата награда.Открихме родени артисти и деца изпълнени с вяра за по-нататъшни предизвикателства за нови постановки и спектакли.